wtorek, 15 listopada 2011

Odzyskiwanie danych z dysków twardych oraz dyskietek

Autorem artykułu jest monline



Poniżej przedstawię kilka szybkich i prostych sposobów na odzyskanie danych z dysków twardych albo dyskietek. Jeżeli nie możesz otworzyć pliku z dysku twardego, ale jest on widoczny spróbuj przeskanować nośnik w poszukiwaniu błędów. Jeśli posiadasz system operacyjny Windows wystarczy uruchomić ScanDisc i gotowe. Jeżeli przez przypadek usunąłeś pliki z dysku nie rozpaczaj.

System operacyjny aby zaoszczędzić czas nie pozbywa się pliku w całości, a tylko oznacza klaster zajmowany przez dane jako wolny. Profesjonalne programy jak np. GetDataBack for FAT albo GetDataBack for NTFS mogą przywrócić pliki bez większych kłopotów, warunek jest jeden, żadne pliki nie mogą zostać zapisane w tym miejscu na nośniku, w którym znajdował się przeniesiony do kosza plik. Nie zwlekaj więc z ratowaniem utraconych danych, nie wyłączaj systemu. Jeżeli program do odzyskiwania ściągasz z Internetu, zapisuj na partycji innej niż ta, na której były usunięte dane.

Jeżeli danych nie uda się odzyskać, można dostarczyć dysk do profesjonalnego przedsiębiorstwa, gdzie nawet dyski zniszczone fizycznie można naprawić. Niestety taka operacja zazwyczaj jest dosyć droga. Jeśli pracowałeś w jakimś programie i nie udało się zapisać danych kiedy zabrakło prądu, sprawdź czy w katalogu tymczasowym (temp) nie znajduje się przypadkiem kopia zapasowa danych. Poniżej opiszę jak nie dopuścić do utraty danych. Regularnie trzeba przeprowadzać defragmentację dysku. Nie tylko pliki będą się szybciej się odczytywały, ale również ich zapis zostanie odnowiony. Pamiętać należy, że dysk twardy, tak jak kaseta czy dyskietka 3,5" po pewnym czasie zaczyna się rozmagnesowywać i naprawa plików zwiększa żywotność danych.

Dysk twardy nie może pracować w wysokich temperaturach. Im wyższa temperatura tym szybciej może się rozmagnesować. Trzeba unikać częstego wyłączania oraz włączania sprzętu. Przy włączaniu dysk twardy "zużywa" się szybciej niż w trakcie normalnej pracy. Należy robić regularnie kopie zapasowe istotnych plików. Jeżeli awarie sieci energetycznej zdarzają się dość często, dobrze jest pomyśleć nad kupnem UPSa. Urządzenie to umożliwi twojemu komputerowi pracować przez kilka minut po wyłączeniu prądu. Jest to wystarczająco sporo czasu, aby bezpiecznie zapisać wszystkie pliki i nie bawić się potem w odzyskiwanie danych.

Pliki zapisuj do nowych wersji, a nie do starych. Jeżeli piszesz raport, za pierwszym razem zapisz jako raport1, za drugim jako raport2 itd. Ostatnio zapisany plik jest otwarty w trakcie edycji i przy odcięciu prądu może się zepsuć. Mając wcześniejszą wersję możesz do niej powrócić. Nie stracisz więc całej pracy, a jedynie ostanie kilkanaście minut. Po wgraniu danych na dyskietkę od razu odczytaj z niej te informacje. Bardzo często wydaje się, iż dane zostały wgrane prawidłowo, ale nie daje się ich odtworzyć. W tej sytuacji sformatuj dyskietkę oraz drugi raz nagraj dane i sprawdź poprawność zapisu plików. Nie trzymaj dyskietek w pobliżu urządzeń wytwarzających mocne pole magnetyczne. Zostawienie dyskietki na obudowie monitora CRT albo przyczepienie jej magnesem do lodówki to najlepszy sposób na zniszczenie plików.

--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz