Rodzice zazwyczaj martwią się o bezpieczeństwo swoich dzieci. Gry online, tak samo zresztą jak wiele innych zasobów Internetu, mogą być bardzo dobrym, rozwijającym intelektualnie i bezpiecznym przeżyciem dla najmłodszych użytkowników, lecz niektóre gry mogą także stanowić dla nich poważne niebezpieczeństwo.
Mając na uwadze ograniczanie ryzyka, przed jakim stają Twoi podopieczni w trakcie zabawy w Internecie, powinieneś ustalić pewne reguły, aby chronić dzieci przed nabieraniem złych nawyków oraz czającymi się w sieci niebezpieczeństwami. Możesz sprawić, że korzystanie przez Twoje dzieci z gier dostępnych w Internecie będzie dla nich bezpiecznym, inteligentnym, lecz także zabawnym, a nawet w pewnym zakresie edukacyjnym doświadczeniem.
Powinieneś szczególnie:Znać niebezpieczeństwa, jakie niosą ze sobą niektóre gry online, jak i Internet w całości. Nawet jeśli konkretna gra określona jest na zawierającej ją stronie internetowej jako bezpieczna, należy przekonać się o tym samemu, zanim zaczną w nią grać nasze dzieci. Staraj się być na bieżąco z grami online, w które grają Twoje dzieci.
Omów z dziećmi reguły i zasady korzystania z Internetu i z jakich stron z grami mogą korzystać, w jakie dni tygodnia, o jakiej porze, etc.
Staraj się mieć orientację, z jakich stron z grami dzieci korzystają; w razie wątpliwości używaj filtrów rodzicielskiej kontroli w przeglądarce lub zainstaluj specjalne oprogramowanie uniemożliwiające dostęp do stron określonego typu.
Gdy małe dzieci korzystają z komputera, staraj się raz na jakiś czas mieć oko na jakich stronach aktualnie przebywają. Jeśli grają w gry w Internecie, upewnij się, że nie zawierają one przemocy, ew. innych nieodpowiednich dla najmłodszych treści.
Rozmawiaj z dziećmi o bezpiecznym zachowaniu w Internecie – jeśli dzieci napotkają w Internecie grę, która wydaje im się podejrzana, naucz je, aby niezwłocznie zamknęły przeglądarkę www.
Upewnij się, że Twoje dzieci rozumieją, że nie powinny podawać swoich prawdziwych danych w Internecie bez Twojej zgody. Dotyczy to także gier online, w których należy się zarejestrować, aby korzystać z nich za darmo. Pozwól im tworzyć w tym celu fałszywe profile.
Postaraj się mieć pewność, że gry, w które grają Twoje dzieci nie są grami hazardowymi; sprawdzaj czasem swoją kartę kredytową, czy nie dokonano nią płatności w Internecie, których sam nie zleciłeś.
Generalnie nie pozwalaj dzieciom grać w gry zbyt długo – okazjonalne granie w różnorodne gry, szczególnie logiczne i zręcznościowe, pomaga dzieciom w rozwoju, jednak codzienne wielogodzinne maratony przy komputerze są szkodliwe dla ich umysłu i zdrowia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz