poniedziałek, 18 kwietnia 2011

Twoja prywatność na Facebooku

Autorem artykułu jest lucas_yas



Temat rzeka, zwłaszcza, że ostatnio głośno było o wyczynach panny Rostowskiej i Macieja Zegarskiego (oboje - MSZ). Co więc można na facebooku zrobić i jak?

transZanim przejdę do rzeczy, krótko wyjaśnię o co chodzi powyżej. Otóż Maya Rostowska, córka ministra finansów i aktualnie doradca ministra spraw zagranicznych, umieściła na swoim profilu na Facebooku zdjęcie dostępne dla wszystkich, przedstawiające ją na tle plakatów z napisem "Fuck me like a whore I am". Dziś żąda od wszystkich wstrzymania publikacji i usunięcia zdjęcia. Nie wiem, jak długo zdjęcie będzie dostępne pod w/w linkiem, stąd opis. A teraz,do rzeczy:

Najpierw kilka porad ogólnych

Na straży Twojej prywatności stoi też hasło do profilu. Nie używaj wszędzie jednego hasła. Nie pozwól, by hasła można było się domyśleć na podstawie danych osobistych. Data urodzin czy imię sympatii to nie jest najlepszy pomysł. Przeczytaj więcej o dobrych hasłach oraz sposobie przechowywania haseł, aby zabezpieczyć swoje konto

Zaprzyjaźnij się z grupami użytkowników

To naprawdę nie boli, a daje ogromne możliwości. Po lewej stronie kliknij na "Znajomi, a następnie "edytuj znajomych". U góry po prawej jest przycisk utwórz listę. Dobrym rozwiązaniem są 3 listy: rodzina, przyjaciele, praca. Ja mam kilka dodatkowych - facebookowe gry, z których korzystam oraz ludzie podzieleni wg miejsc zamieszkania (przydatne, jeżeli prowadzisz kampanie reklamowe). Każdy znajomy może należeć do wielu list kontaktów, traktuj to tak jak tagi używane w różnych miejscach w internecie.

Krok z listami potraktuj jako obowiązkowy. Przyda się to do wielu rzeczy dalej.

Ustaw uprawnienia dla grup.

Tak. Jest to możliwe. Co więcej - ustawienia te są dość szczegółowe. Dostępne są po kliknięciu konto (prawy górny róg) -> ustawienia prywatności. Następnie na tej stronie "Dostosuj ustawienia na dole". Część jest także po lewej u góry ukryta pod enigmatycznym napisem "Zobacz ustawienia".

Po kliknięciu pierwszej opcji pojawia się lista "rzeczy, które udostępniam". Przy każdej rzeczy, którą chcesz zmienić, kliknij pole po lewej i wybierz dostosuj, następnie "Niech będzie widoczne dla" zmień na "określone osoby". W nowe pole możesz wpisać (program sam uzupełni) te grupy, które mają mieć dostęp do określonej rzeczy. Ponadto, możesz również w polu "Niech będzie niewidoczne dla" zakazać dostępu. Np. moje dane osobiste i data urodzenia będą dostępne dla wszystkich znajomych, ale nie dla tych z gier internetowych.

Sprawdź, czy jest dobrze

A teraz, po ustawieniu wszystkiego jak trzeba, kliknij podgląd mojego profilu. Tu możesz sprawdzić, jak wygląda Twój profil gdy ogląda go osoba postronna. Co więcej, możesz sprawdzać, jak widzą Cię twoi znajomi, wpisując ich imię i nazwisko w pole po lewej nad zdjęciem.

Czy to wszystko?

Nie. Wróć do ustawień prywatności i kliknij wspomniane wcześniej "Zobacz ustawienia". Zdecyduj, kto może Cię znaleźć, dodać do znajomych i oglądać Twoich znajomych, wykształcenie pracę etc.

A na przyszłość?

Dbaj o to, co publikujesz. Każdy album zdjęciowy czy post na ścianie może mieć indywidualnie ustawione uprawnienia dostępu, tak jak całe sekcje wyjaśnione powyżej. Korzystaj z tego. Śmieszne zdjęcia pokazuj raczej tylko wąskiej grupie znajomych, a nie wszystkim. Unikniesz wielu problemów, a może i kolejnego ośmieszenia MSZ.

---

Łukasz Jasiński

zapraszam na moją stronę o brydżu sportowym oraz bloga o SEO, internecie i komputerach.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz