czwartek, 16 czerwca 2011

Wprowadzenie do Windows 7

Autorem artykułu jest Kaczor



To bezpośredni następca wydanego w 2006 roku systemu Windows Vista. W stosunku do Windows Vista, Windows 7 jest ewolucją. Firma Microsoft usprawniła najważniejsze komponenty systemu wpływające na ogólną wydajność, bezpieczeństwo i skalowalność.

Windows 7

To bezpośredni następca wydanego w 2006 roku systemu Windows Vista. W stosunku do Windows Vista, Windows 7 jest ewolucją. Firma Microsoft usprawniła najważniejsze komponenty systemu wpływające na ogólną wydajność, bezpieczeństwo i skalowalność. Warto zaznaczyć, że nowy Windows 7 jest zbudowany na podstawach Windows Vista, co przynosi kilka znaczących plusów - firmy, które już wdrożyły Windows Vista i stworzyły dedykowane rozwiązania pod ten system, jak na przykład rozbudowane aplikacje biznesowe, nie będą musiały swoich rozwiązań pisać od nowa - jeżeli rozwiązanie działało wydajnie na Windows Vista, to w związku z architekturą obu systemów, będzie również sprawnie działać na Windows 7. Ten pozytywny czynnik tyczy się również urządzeń i ich zgodności - jest zachowana i aktualizacja z Windows Vista do Windows 7 w tym zakresie nie powinna przynieść negatywnych niespodzianek. Nie zmieniają się również wymagania sprzętowe, system, który obsłużył Windows Vista, równie wydajnie - a nawet wydajniej! - będzie działał pod kontrolą Windows 7.

Narzędzia do wdrażania systemu


W zakresie kompatybilności warto zaznaczyć, że specjaliści IT wciąż mogą użytkować sprawdzone i wydajne narzędzia optymalizujące wdrożenia systemów Windows, które zostały opracowane przez firmę Microsoft, takie jak Microsoft Deployment Toolkit, Application Compatibility Toolkit oraz Microsoft Assessment and Planning z rodziny Solution Accelerator. Instalacje Windows 7 mogą być dostosowywane znanymi już sposobami, gdyż również ten system bazuje na obrazach formatu Windows Imaging Format (WIM). Już teraz ze stron Centrum Pobierania Microsoft można zaopatrzyć się w wersję Windows Automated Installation Kit dla Windows 7, które stanowi zbiór narzędzi i dokumentacji przydatnych przy masowych wdrożeniach. Windows 7 oferuje również nowości w zakresie wdrażania, zapewniając kilka znacznych usprawnień: Dynamic Driver Provisioning, nowe narzędzie Deployment Image Service and Management, ułatwiające zarządzanie pakietami, aktualizacjami i sterownikami obrazu instalacyjnego, oraz usprawnienia w migracji danych użytkownika poprzez aplikację User State Migration Tool w wersji 4.0. Myśląc o wdrożeniach "na mniejszą skalę", wciąż istnieje możliwość aktualizacji z systemu wcześniejszego do Windows 7 z zachowaniem danych i ustawień użytkownika. Takie rozwiązanie jest dostępne dla Windows Vista z dodatkiem Service Pack 1 bądź Service Pack 2, dla innych systemów również, ale bez zachowania ustawień i plików (konieczność wykonania "czystej" instalacji). Mimo, że Windows XP na liście wspieranych produktów się nie znajduje, jego posiadacze mają ułatwione zadanie - swoje pliki i ustawienia mogą przemigrować do Windows 7 za pomocą Easy Transfer, znanego z Windows Vista.

Obsługa plików VHD


W Windows 7 wykorzystano potęgę formatu vhd, który jest dobrze znany specjalistom IT z takich rozwiązań, jak Virtual PC, Virtual Server, Hyper-V czy składników systemu jak Windows Backup. Plik vhd jest zamkniętym obrazem wirtualnego dysku. Do czasu udostępnienia pierwszych wydań beta Windows 7, aby móc uruchomić system znajdujący się w takim pliku musieliśmy zaopatrzyć się w osobną aplikację wirtualizacyjną, jak np. wcześniej wymieniony Virtual PC bądź inne rozwiązanie np. zbudowane w oparciu o technologię hypervisora jakim jest Hyper-V. Menadżer rozruchu Windows 7 potrafi dokonać uruchomienia systemu znajdującego się w pliku vhd, i co logiczne - w takim pliku możemy zainstalować system Windows 7 i Windows Server 2008 R2. Co bardzo istotne, wcześniejsze wydania nie posiadają wsparcia "native" dla bootowania z vhd i nadal będzie wymagane "podlinkowanie" takiego dysku pod maszynę wirtualną w aplikacji wirtualizacyjnej.

Rozwiązywanie problemów

W Windows 7 udostępniono kilka interesujących rozwiązań, które usprawnią rozwiązywanie problemów systemowych. W systemie tuż po instalacji znajdziemy kilkanaście mini-aplikacji, działających w formie kreatorów, które przeprowadzają użytkownika "krok po kroku" w celu rozwiązania konkretnego błędu, np. problemu z włączeniem interfejsu graficznego Aero Glass. Udoskonalono działanie aplikacji Pomocy Zdalnej, którą wzbogacono o EasyConnect, czyli technologię ułatwiającą nawiązywanie sesji wsparcia. Mniejszą, aczkolwiek bardzo przydatną funkcjonalnością jest Problem Steps Recorder, który "nagrywa" kolejne kroki jakie wykonuje użytkownik, do chwili pojawienia się błędu. W przypadku problemu użytkownik uruchamia program, wykonuje kroki, które prowadzą do błędu - Problem Steps Recorder automatycznie tworzy cykl zrzutów ekranu wraz z komentarzami - następnie po zakończeniu działania tworzy plik mht, który użytkownik może przesłać do działu wsparcia technicznego, w celu otrzymania rozwiązania.

Inne usprawnienia

Administratorzy systemów Windows z pewnością docenią w systemie obecność drugiej wersji powłoki skryptowej PowerShell . Dodano również specjalny edytor graficzny o nazwie Windows PowerShell Integrated Scripting Environment, ułatwiający pracę przy tworzeniu i testowaniu skryptów. Sam PowerShell został rozbudowany o nowe cmdlet, możliwości zdalne, moduły, zdarzenia, transakcje i wiele innych.

www.twojepierwszekroki.pl

Twoje pierwsze kroki czyli poradnik dla osób rozpoczynających swoją przygode z komputerem.
www.twojepierwszekroki.pl

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz