wtorek, 8 listopada 2011

CMS czyli sposób na własną stronę internetową

Autorem artykułu jest Birchoff



CMS (Content Management System), czyli system zarządzania treścią w skrócie można określić jako metodę na proste, przystępne, elastyczne i prekursorskie narzędzie zarządzania stronami www. Niemniej jednak czy rzeczywiście narzędzie to ma same zalety?

Nieco historii
Do niedawna jedynym środkiem na strony www była znajomość języka HTML. Był on nieskomplikowany do wykorzystania, zdolność jego zastosowania nie powodowała kłopotów nawet nieznacznie wprawionym użytkownikom komputerów. Musiało się przeznaczyć jedynie swój czas na naukę HTML - a, a następnie mieć interesujący projekt na stworzenie strony internetowej.
Nie chce oczerniać pozostałych technologii użytkowanych na stronach www, jak Java Script, ASP, Flash itd.
Następnym znaczącym etapem w webdesigningu było pojawienie się PHP. Pojawiły się zmienne, stałe, pętle itp. - strony internetowe stały się programami. Wraz z PHP ukazały się internetowe bazy danych, oparte na SQL - u, jak MySQL, PostgreSQL. Mając tak doskonałe narzędzia w ręku, ukazała się myśl zarządzania rozbudowanymi stronami www, jak portale czy specjalistyczne serwisy internetowe.
Gdyż do chwili obecnej zarządzanie stroną, dołączanie nowych artykułów czy grafik, związane z koniecznością dokonywania zmian w kodzie strony, było poza kompetencją dla zwykłego użytkownika.
Czym jest CMS - główne założenia
CMSI tak powstały pierwotne systemy CMS. Ich kluczowym założeniem jest odcięcie warstwy wizualnej od tekstu (materiałów) na stronach internetowych. Co w ten sposób osiągamy? Projektowanie stron www stało się zadaniem dla zawodowców - grafików, programistów, natomiast warstwę merytoryczną strony może kreować zespół redaktorów, czyli osób, nieobeznanych w kodzie strony. Przekazujemy im do dyspozycji zaplecze strony internetowej, w którym po zalogowaniu mogą pisać publikacje (jak w Wordzie). Takie rozwiązanie przyspiesza rozkwit strony www, jest bardziej elastyczne i skuteczne.
W następnej kolejności zaistniały początkowe systemy CMS, niemniej jednak nazwijmy je zalążkami tych właściwych, ponieważ stać było na ich rozkwit zaledwie tych największych, jak Yahoo, WP czy ONET. Były to metody dedykowane, innymi słowy mało elastyczne. Jak na tego typu przykładach użytkownicy postanowili stworzyć darmowe metody - bardziej elastyczne, dla wszystkich.
Jak zawsze z rozpoczęciem takich operacji oferowane pomysły były testowane przez specjalistów i nie bardzo przystępne dla laików. Jednak z czasem oferowane rozwiązania stawały się co chwila bardziej czytelne. Ciężko mi tutaj powiedzieć, który system CMS (pełnowartościowy) był pierwszy - Joomla (przedtem Mambo), Drupal DotNetNuke czy inny. To jest bez znaczenia. Ważne, co na koniec otrzymaliśmy.
Czym cechuje się CMS
Każdy CMS charakteryzuje się wymienionymi poniżej sprawami (omówię na przykładzie terminologii w Joomli - inne systemy posiadają analogiczne koncepcje, ale inne pojęcia):
- rozdzielenie warstwy wizualnej od treści (co wspomniałem powyżej). Wygląd projektują i kodują profesjonaliści lub możemy gotowe rozwiązania, lub bezpłatne przykłady pobrać. Wygląd strony nazywany jest szablonami, templatkami. Gotowy szablon instalujemy z zaplecza strony. Całkowity proces trwa kilka sekund, a wygląd strony (tło, kolorystyka, obramowania, czcionki, ich rozmiar, kolorystyka itd.) może zmienić się nie do poznania.
- zaplecze, czyli panel zarządzania witryną. Tam umieszczamy wszelkie dane o stronie, jej parametry. Całkowita konfiguracja. Jeśli chcemy realizować zmiany, nie musimy znać ani HTML, ani PHP, ani żadnego innego tajemnego szyfru. W zapleczu administrator może zmieniać wygląd strony, dodawać kategorie ogłaszanych materiałów i inne. Do zaplecza mogą mieć dostęp inni użytkownicy, czyli redaktorzy i w edytorze takim umieszczają treści na stronie.
- modułowość, czyli możliwość prostej rozbudowy. Jest podstawa systemu CMS, którego funkcjonalność możemy powiększyć o następne moduły, akcesoria, pluginy, komponenty. Obojętnie, jak to nazwiemy. Które w dalszym czasie możemy odinstalować. Należałoby wspomnieć, że instalacja czegokolwiek jest łatwiejsza niż w Windowsie. Ściągamy ze strony wsparcia interesującą nas paczkę. W zapleczu wybieramy ten plik. Instalujemy i już.
Za friko czy płatny CMS?
Odpowiem na wstępie - tylko darmowy. Niezależnie czy chcemy wykonać (czy powierzyć realizację) witrynę służbową, prywatną, portal jakiejkolwiek aplikacji internetowej, mamy możliwość dostosować do indywidualnych potrzeb, z nowatorskim wyglądem. Pomoc w nieodpłatnym CMSie jest nieporównywalnie doskonalsze niż w odpłatnych rozwiązaniach. A mianowicie z darmowych CMSów korzystają niezliczona ilość ludzi na całym świecie, możemy polegać na jego rozwoju, licznych forach użytkowników. Z biegiem czasu obsługa jest polepszana. Aplikacja, testowana przez tysiące osób, jest pewna i wszechstronna. Jeśli mamy potrzebę uzyskać dowolnie interesujący efekt, to rozbudowujemy naszą stronę w darmowy (są też płatne) dodatek, a zbiór tych elementów jest codziennie rozbudowywana o następne pozycje.
Porównajmy nie darmowe pomysły. Wydajemy kilkaset czy kilka tysięcy PLN i co otrzymujemy? Pomysł wykonany przez informatyka czy zespół informatyków pod siebie. Niezbyt uniwersalne narzędzie, bo przecież trudno wykonać coś rozbudowanego i efektywnego kilku osobom w zawężonym czasie. Albowiem czyj to pieniądz. Pomysł ten ma zarabiać, więc nie można powiększać czegoś takiego w nieskończoność. Sprawdzanie takiego rozwiązania jest limitowane, ponieważ nie ma tylu użytkowników czy informatyków. Załoga badających jest wąski.
Głównym kłopotem jest pomoc. Często liczymy na to, żeby na stronie wstawić jakiś efekt, który jest nietypowy lub coś na stronie nie działa czy chcemy coś zmienić i potrzebujemy pomocy. Jesteśmy zdani na łaskę i niełaskę sprzedającego. Jeśli kierujemy prośbę o coś nowego na stronę, otrzymujemy odpowiedź, że wymaga to stworzenie dodatku na indywidualne zlecenie. Cena kilkaset PLN. Czasem nie dostajemy odpowiedzi, albowiem jest to ponad możliwości autorów.
Sami pakujemy się w ręce monopolisty, albowiem mając zamiar rozbudować stronę, mamy możliwość sięgnąć po wsparcie wyłącznie autorów. To podwyższa koszt. Mając zamiar rozbudować stronę opartą na darmowych CMS, możemy sięgnąć do obszernych baz niepłatnych czy płatnych elementów. Jeśli takiego rozwiązania nie ma na rynku, mamy możliwość powierzyć jego realizację. I tu kolejna przewaga. Wielu informatyków zna kod np. Joomli. Wystawiając anons zlecenia, mamy możliwość spodziewać się rywalizacji informatyków. To zmniejsza cenę. Nie jestem w stanie wymienić wyższości płatnych CMS nad nieodpłatnymi. Jeżeli ktoś jest w stanie, proszę napisać w komentarzu.
Zestawienie dostępnych niepłatnych systemów CMS przedstawiam w swoich innych publikacjach, do których przeczytania zapraszam.
Kilka zdań na koniec
Fundamentem współczesnych stron internetowych jest CMS, a raczej są systemy CMS. Nie dlatego, że są nadzwyczaj funkcjonalne, ładne czy taka jest moda. Nie, po prostu takie rozwiązania są nieskomplikowane dla zwykłych użytkowników, nie kosztują wiele i posiadają sporo innych korzyści, wymienionych w tym artykule.
Obojętnie czy chcemy stworzyć portal, rozbudowaną witrynę czy prostą stronę, nieodpłatną czy komercyjną, w każdym przypadku CMS doskonale się sprawdzi.
Odważę się twierdzić, że CMS umożliwia posiadanie własnej strony www w takim stopniu, jakim Windows czy Linux umożliwia stosowanie komputera.

Specjalista w zakresie tworzenia i projektowania stron internetowych.

--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz